👈 دانلود اپ اندروید 👉

تحقیق مدیریت سازمانی برای رقابت و فروش کالا در بازارهای داخلی و خارجی

ارتباط با ما

فرمت: word

... دانلود ...

مشخصات فایل:

تحقیق مدیریت سازمانی برای رقابت و فروش کالا در بازارهای داخلی و خارجی

قالب بندی: فایل word و قابل ویرایش

تعداد صفحات: 91

بخشی از متن تحقیق:

منابع داخلی و مزیت رقابتی:

منابع و توانایی هایی که می تواند منجر به مزیت رقابتی شود، در هر کار و فعالیتی متفاوت است و حتی می تواند در حول زمان متغیر باشد.

بطور کلی منابع و توانایی های داخلی سازمان به چهار دسته کلی تقسیم می شوند که عباتند از:

منابع مالی، فیزیکی، انسانی و سازمانی، در اصل توانائیها و منابع جزء عوامل قوت سازمانی شمرده می شوند که می تواند به مزیت رقابتی تبدیل شوند در صورتی که سه شرط زیر تحقق یابد:

1- منابع و توانایی ها با ارزش باشند.

اینها اجازه می دهند که شرکت از فرصت هایش بهره برداری کند و با تهدیدها را خنثی کند. برای مثال شرکت سونی توانسته است که توانایی طراحی، ساخت وفروش وسایل الکترونیکی خود را توسعه دهد. این توانایی برای سهامداران خارجی مثل فروشندگان با ارزش است.

2- منابع و توانایی ها منحصربه فرد باشند.

اگر یک سازمان، تنها سازمانی باشد که از یک توانایی برخوردار است در این صورت آن توانایی منبع مزیت رقابتی برای آن سازمان می باشد، ولی اگر سازمانهای متعددی یک منبع و یا توانایی مشخص را دارا باشند، در این صورت آن سازمانها، مشابهت در رقابت دارند و هیچ کدام مزیتی بر دیگری ندارد.

3- منابع و توانایی ها به سختی قابل تقلید باشند.

شرکت های رقیب با تقلید از یک منبع و یا توانایی موجب زیان شرکت پیشتاز می شوند. اگر در ایجاد سود آوری مزیت شرکت ماندگار باشد سود با ارزش تر خواهد بود. پس می توان گفت که شرکتی می تواند از مزیت رقابتی بلندمدت استفاده کند که شرکت های رقیب نتوانند از آن تقلید نمایند.

برای مثال مک دونالد، چندین سال است که رقبایش را بخاطر موقعیت بهتر منابع فیزیکی) و عملکرد با کیفیت بالای سیستم که محصول مناسب را با قیمت پایین تحویل می دهد. (یک منبع سازمانی)، از صحنه بیرون کرده است.

یک شرکت برای بدست آوردن سود از یک منبع واحد و با ارزش، باید سازماندهی شود. برای مثال، زیراکس یک آزمایشگاه تحقیقاتی به نام پارک (Park) را ایجاد کرد که توانست در اواخر دهه 1960 و 1970 یک نوآوری شگفت انگیز در تکنولوژی پدید آورد که شامل کامپیوترهای شخصی، موسی، پرینترهای لیزری و نرم افزارهایی از نوع ویندوز بود. البته این شرکت سودی از این نوآوری نبرد، چرا که سازماندهی مناسب برای انجام اینکار را نداشت. برای مثال، ارتباطات ضعیف باعث شد که بیشتر مدیران شرکت زیراکس از کراهایی که مؤسسه تحقیقاتی پارک انجام می داد با خبر نشوند.

اگر یک منبع و یا توانایی با ارزش، منحصر به فرد و غیرقابل تقلید باشد و همچنین در بیشتر از یک عرصه کاری، کاربرد داشته باشد، شرکت دارای صلاحیت هسته ای و یا صلاحیت اختصاصی است. شرکتهای مثل وال مارت ودیسنی از جمله شکرتهایی هستند که از منابع مزیت رقابتشان در چند کار مختلف به بهترین شکل بهره برداری می کنند. کمااینکه دیسنی، صلاحیت اختصاصی در خلاقیت، نوآوری و تصویر کردن شخصیتهای کارتونی باارزش و منحصر به فرد در کتابها، فیلم ها، گردشگاهها و تلویزیون دارد. بیشتر منابع و توانایی هایی که شرح داده شده اند، ملموس هستند، آنها می توانند دیده شوند، لمس گردند و یا اندازه گیری شوند. در بسیاری از شرکتها کلید مزیت رقابتی، ترکیب منابع و توسعه توانایی هایی است که به سختی قابل تقلید هستند برای مثال یک اختراع ثبت شده و انحصاری که محسوس می باشد ممکن است برای مدتی سود یک سازمان را فراهم کند، اما توانایی توسعه و معرفی سریع و دقیق محصولات جدید، نیاز به تلاشهای منابع دیگر است مثل بازاریاب (تعیین نیاز و مشخص کردن آن)، مهندسین طراح و پیشگام (خلق کالا و مشخص کردن مواد)، اجرا و بهره برداری (ترتیب دادن مواد خام و تولید محصول) و خیلی چیزهای دیگر، راه را برای تفلید کردن و اضهار عقیده نمودن رقبا مشکل می سازد. دیگر مثالهای منابع و توانایی های ملموس، ایجاد رابطه حسنه با افراد ذینفع خارجی، اعتبارات سازمانی مناسب و شخصیت حقوقی خوش نام است. دیسنی سود فراوانی از نام خودش می برد که این نشان دهنده صلاحیت هسته ای آن است. مایکل آیزنرمدیر اجرایی آن می گوید: «ما اساساً یک شرکت اداری هستیم، نام دیسنی در همه جهان شناخته شده است، ما این نام را نگهداری، اصلاح و بهبود می دهیم و خواهان ترقی و ترفیع آن هستیم و با میل و رغبت برای آن تبلیغ می کنیم. وقت ماباید صرف بیم کردن این نام شود که هرگز فرونریزد، ما این نام را بدعت گذاردیم، پرورش داده ایم، آزمایش نموده ایم و باآن تجربه کرده ایم، اما هرگز آن را خراب نکرده ایم. خیلی ها از داخل و خارج سازمان سعی خواهند کرد که آن را خراب کنند اما ماباید مقاومت کنیم. نام دیسنی و محصولات آن همیشه باید باقی بماند.»

منابع مالی:

منابع مالی نیز می تواند مزیتی برای سازمان تلقی شود، اگر چه این منابع کمتر اتفاق می افتد که منحصربه فرد باشد. با این وجود جریان نقدینگی سالم، بدهی اندک، اعتبار بالا، دسترسی به سرمایه هایی که بهره کم به آنها تعلق می گیرد و نیز وجهه اعتباری سازمان نقاط مثبتی است که می توان به عنوان منابع انعطاف پذیر استراتژیک مورد استفاده قرار گیرد.

شرکتهایی که از نظر مالی در وضعیت مناسب قرار دارند در مواجهه با فرصتها و تهدیدات جدید بهتر می توانند از خود واکنش نشان دهند و در مقایسه با رقبای خود که دچار محدودیت های مالی فزاینده هستند، کمتر تحت فشار سهارمداران و افراد ذینفع قرار می گیرند. تحلیل مالی ابزرای است برای ارزیابی منابع مالی واحد تجاری و اینکه آیا این منابع با استراتژی سازمان تناسب دارد یا خیر، این موضوع به تفضیل در تجربه و تحلیل مالی آورده شده است...

لینک کمکی