👈 دانلود اپ اندروید 👉

پاورپوینت درباره فرهنگ و معماری هند

ارتباط با ما

فرمت: na

... دانلود ...

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی: پاورپوینت

نوع فایل: powerpoint (.. ppt) (قابل ویرایش و آماده پرینت)

تعداد اسلاید: 19 اسلاید

قسمتی از متن powerpoint (.. ppt):

فرهنگ و معماری هند

معماری هند

در هند دو آئین تاریخی وجود دارد، بودا و هندو

بودا: توسط یک شاهزاده نپالی با افکار فلسفی خاص در 560 ق. م. پایه گذاری میشود. بودا معتقد است که برای پیشرفت بایستی پیش از آنکه مشکلات را در محیط بیرونی حل کنیم، می بایست به حل مشکلات درون خود بپردازیم.

به همین خاطر به فضاهای خلوتی برای عبادت احتیاج داریم. این فضاهای خلوت در سالهای اولیه گسترش بودیسم که تعداد پیروان آن اندک است، غارها میباشد، مکانی که امکان خلوت بودائیان را فراهم میکند. اما در سالهای بعد غارها کفاف عبادت همه بودائیان را نمی دهد، به همین خاطر احتیاج به تعداد بیشتری معبد است که این معابد را با استفاده از توده های حجیم سنگی بوجود می آورند. این توده های حجیم در واقع الگوهایی هستند از غارهای اولیه و یا به عبارتی، در معابد بودایی تلاش شده که فضای خلوت و ساکت غار، مجددا ً تکرار شود. از معروفترین معابدی که در این دوره ساخته میشود میتوان به معبد بوده گایا، آشوکا و شیوا اشاره کرد. غالب این بناها یا معابد، کاملا ً سنگی بوده و در ساخت آنها تا حد امکان از تندیس های کوچک و بزرگ حیوانات مختلف استفاده شده است. تعدادی از معابد بودایی نیز همان غارهای اولیه و محل عبادت بودا بوده اند که بعدها درون این غارها

را تراشیده اند و ابعاد آنها را گسترش داده اند.

از معروفترین معابد غاری میتوان از معبد کارلی و معبد آجانتا نام برد. در غالب معابد بودایی، مجسمه بودا نیز وجود دارد. مجسمه بودا را غالبا ً به صورت نشسته ودر حالی که بودا مشغول عبادت است نمایش میدهند. در بسیاری از معابد، بودا این کار را در زیر درخت انجیر هندی انجام میداده، به همین خاطر این درخت برای هندی ها مقدس تلقی میشود. استوپا: بنایی است که برای قرار دادن خاکستر بزرگان بودایی یا هندو مورد استفاده قرار می گرفته. مشتمل از یک تپه خاکی که محفظه ای یک اتاقی در زیرآن قرار داشته ودور تا دور این تپه را دیواری احاطه کرده و روی آن نیز در پوشی سنگی قرار می گرفته. معروفترین استوپای کشور هند استوپای سانچی نامیده میشود. معماری اسلامی هند از دوره مغول به بعد، رفته رفته کشور هندوستان تحت تأثیر اسلام قرار می گیرد و بدین ترتیب ساخت مسجد و معابد اسلامی در این کشور معمول می شود. اما برای ساخت آنها تا حد زیادی، از معابد هندوها الهام گرفته شده است. یعنی، مسجد توده ای است سنگی که برای تزئین، توده سنگی را حجاری نموده اند. معروفترین بنای هند تاج محل در آگرا است که تمامی آن را از سنگ مرمر سفید با گنبدی پیازی شکل تراشیده اند.

بعدها با وقوع اختلافات، دراویدین، سبک جنوبی و هندو آریایی، شمالی، سبک ناگارا معماری معابد به

عنوان سبک های قالب ظهور پیدا کردند معابد بریها دیسوارا، تهانجاور وسان نمونه های بارز این سبک

معماری هستند.

لینک کمکی